PROJE

Bodrum’da kendimizin yaşamak isteyeceği, alışılagelmişin aksine; 4 mevsim yaşamın sürebileceği hem canlı hem de dinlendirici; butik ve özel bir yaşam alanı hayal ettik.

Anlamlı sadeliği ve konforun zenginliğini sakinlerine sunabilen bir ev fikri ile yola çıktık... Veranda Turgutreis; aslında bu hayalin gerçeğe dönüşmüş hali, hikayemizin başlangıcı...

Bodrum yarımadasının belki de en güzel gün batımı manzarasına sahip ve dört mevsim canlı olan Turgutreis’te; bu hayali gerçekleştirebileceğimiz arsayı bulduk. Bu manzaranın her evden kesintisiz görünmesini ve evler arasındaki görsel mahremiyeti sağlayacak şekilde; evlerimizi yerleştirmeye ve tasarlamaya başladık.

Eşsiz bir manzarayla, doğayla bütün hissettirerek ve yalın bir tasarımla; Veranda Turgutreis sakinlerine, aynı mekanda farklı yaşamlar sunabilmeyi mimari yaklaşımımızın merkezine aldık. Evler arası ve ev içi alanlardaki mahremiyetin önemli olduğunu düşünüp; kişiye özel alanlar oluşturduk.  

Bu anlamda, ilk işimiz bu eşsiz manzaralı ama bir hayli eğimli arsada evlerimizi, doğal olanı bozmadan, akışına uydurarak topoğrafyanın parçası gibi yerleştirmek oldu. İnsan mahremiyetine ve doğaya saygı duyma hassasiyetimizi bu şekilde gösterdik.   

Böylece eğim, bizi tek kat gibi yalın görünen, ancak birbiri içine geçmiş 3 katlı bir yaşam alanı tasarlamaya yöneltti. Bu yumuşak kademelenme, ev içinde hem mekanların ayrışmasını sağlarken; hem de mekanların birbiriyle ilişkisinin kolay kurulmasını sağladı. Böylece tüm aile üyelerini ve arkadaş çevresini ağırlamaya rahatlıkla yeten ama kimsenin özel alanına da müdahale etmeyecek bir ev hayalimizi gerçekleştirebildik. Sadece yapıda değil, aynı zamanda bahçe düzenlemesinde de bu ilkeyi uyguladık ve böylece her mahale özel bahçe alanı ortaya çıkarttık.

Doğayla bütünlük hissini; yeşil alanlarda da sürdürdük ve her eve 700 m2 bahçe alanı sunarken; güneşin her saatine göre farklı gölge alanları, dinlenme noktaları sunabilen bahçeler tasarlamaya özen gösterdik. Böylece, günün her saatinde sizlere huzur vaadeden aynı bahçe içinde birden çok yaşam alanı ortaya çıkarttık. Aynı anda, farklı bahçelerde; kişiye özel yaşamlar sunabildik.

Veranda sahiplerine, yaşam alanlarını kendi önceliklerine göre kurgulayabilecekleri; hobi alanı, spor salonu, hizmetli odası gibi farklı şekillerde kullanılabilecekleri tasarımlar ortaya çıkarttık. Herkesin yaşamını özgürleştiren, kendi seçimleri ile yaşayabileceği, yalın bir ev yaratmaya çalıştık. Bu prensiplerimizi iç mimari çözüm ortağımız Yalın Tasarım Hizmetleri ile evin içinde de sürdürebilmeyi başardık.

Böylece Veranda Turgutreis’in sizlere; manzarasıyla, arsasıyla, mimarisiyle ve iç mimarisiyle; özel ve yalın bir yaşamı sunabildiğini düşünüyor, aynı hayali paylaşan siz yeni dostlarımızla  tanışmayı merakla bekliyoruz.

 

Powered by: OrBiT
Serhatlı İnşaat © 2021. Tüm hakları saklıdır. Serhatlı İnşaat